Popcorn’un, 7’den 70’e herkesin gönlünü feth etmiş geleneksel atıştırmalıklardan olduğunu herhalde inkar edemeyiz. Popcorn, her ne kadar sinema salonları ile özdeşleşmiş olsa da, zaman zaman evde tv karşısında veya arkadaş, aile birlikteliklerinde keyifli anların vazgeçilmez atıştırmalığı olmayı başarmıştır. Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki patlamış mısır diyetisyenler tarafından da önerilmektedir.

Peki patlamış mısır yapmanın en az 8 farklı yöntemi olduğunu biliyor muydunuz? Gelin şimdi bu vazgeçilmez atıştırmalığı hangi tekniklerle yapabiliriz onları inceleyelim ve siz de bu yazıyı okuduktan sonra en uygun yönetim ile damağınızı taçlandırın 😊

1 Kişilik Popcorn keyfi için ihtiyacımız olanlar;

  • 1/4 su bardağı cin mısır
  • 2 tatlı kaşığı sıvı yağ
  • Damak tadına göre yeterli miktarda tuz

1. Hazır Mikrodalga Popcorn

Mikrodalga Popcorn

Hazır olarak kağıt torbada satılan popcorn paketleri için ekstradan yağ veya tuz ilave etmenize gerek yoktur. Anlatacağımız tekniklerden kuşkusuz ki en kolayı budur. Çünkü bu hazır paketi mikro dalgaya yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Mısır patlamaya başladıktan sonra iki patlama sesi arasında geçen süre 3 saniyeye ulaştığında işlem tamamdır.

2. Mikrodalga ve Kase

Mikrodalgada Kase Popcorn

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki mikrodalga fırının içerisine koyacağınız kase mikrodalga kullanımına uygun olmalıdır. Kasenin içine mısırları ve yağı dökünüz. Aradan geçen birkaç dakika gibi kısa sürede patlamış mısırınız artık hazır!

3. Soba ve Kase

Mikrodalga yöntemindeki gibi hazırladığınız kasenin üzerini bir örtü ile örterek soba veya benzer bir ısıtıcının üzerine koyabilirsiniz. Isıtıcının sıcaklığına bazen biraz zaman alabilir.

4. Ocak ve Tava

Tavada Popcorn

En klasik yöntemlerden biri tavada mısır patlatmak. Mısırları döküm bir tava içine koyarak orta ateşte patlatabilirsiniz. Tavanın kapağını kapatmayı unutmayın.

5. Fırın

Normal fırını orta sıcaklığa ayarlayarak ısıya dayanıklı bir kap koyun. Kabın üzerini  folyo ile sarıp fırını çalıştırın. Fırında patlamış mısırınız hazır!

6. Düdüklü Tencere

Evet, düdüklü tencere ile sadece kuru fasulye yapılmıyor 😊 Popcorn için düdüklü tencere de gayet makul bir ekipman. Yağı ve mısırı tencereye döküp çok kısa sürede patlamış mısırınızı hazırlayabilirsiniz.

7. Kamp Ateşi

Kamp Ateşinde Popcorn

Bu yazıyı okuduktan sonra olur da kampta canınız patlamış çekerse bu sizin için imkansız bir şey olmayacaktır 😊 Alüminyum bir kap içerisine dökeceğiniz mısır ve yağ ile mısırların ağır ağır patlayışını izlemekte keyifli olacaktır.

8. BONUS

Evet en lezzetli patlamış mısır yöntemini en sona bıraktık. Evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz yöntemleri kısaca toparladık. Yalnız özel günlerinizde veya daha kabalalık etkinliklerde bu yöntemler yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlar da ise Seyyar Lezzetler ekibi olarak profesyonel ekipmanlarımız ve ekibimiz ile size ve davetlilerinize lezzetli tatlar bırakmaya gelebiliriz. Bizi davet etmeniz yeterlidir 😊